hore

Čo robiť, keď nejde fotoaparát na mobile?

Nefunguje vám fotoaparát na mobile? Ako v takom prípade postupovať?

Mnoho z vás už určite zažilo ten nepríjemný moment, kedy ste chceli urobiť fotografiu alebo video a zistili ste, že fotoaparát vášho telefónu nefunguje. V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie príčiny problémov a poradíme vám, ako ich vyriešiť.

Prečo prestane fotoaparát fungovať?

Najčastejšími príčinami problémov fotoaparátov na mobiloch sú:

  • Zanesený objektív . Prach, odtlačky prstov alebo nečistoty môžu sťažiť priechod svetla a spôsobiť rozmazanie fotografií. Stačí objektív jemne vyčistiť suchou handričkou, použiť možno napríklad čistiacu utierku na okuliare.
  • Chybné softvérové nastavenie . V aplikácii Fotoaparát môžete nevedomky zapnúť režim, ktorý znemožní fotografovanie. Skúste aplikáciu vypnúť a znovu zapnúť či resetovať nastavenia.
  • Chyba operačného systému . Môže ísť o dočasný softvérový problém, ktorý je možné odstrániť reštartom telefónu.
  • Mechanické poškodenie . Nárazom či pádom môže dôjsť k poškodeniu šošoviek, snímača alebo kabeláže. V tomto prípade sa bez servisu nezaobídete.
  • Chybná kamera . Niekedy je závada neodstrániteľná a je potrebné vymeniť celý fotoaparát.

Objavili ste príčinu? Teraz sa poďme pozrieť, ako ju odstrániť a či si na to vystačíte sami alebo nie.

  • Skontrolujte čistotu objektívov . Jemne ich utrite suchou handričkou. Dajte pozor, aby sa dovnútra nedostali nečistoty.
  • Reštartujte fotoaparát či telefón . Uzavrite aplikáciu fotoaparátu a znovu ju otvorte. Prípadne telefón vypnite a znovu zapnite.
  • Obnovte továrenské nastavenia fotoaparátu . V nastavení vymažte dáta aplikácie a nastavenia fotoaparátu. Nezabudnite si zálohovať svoje dáta.
  • Aktualizujte softvér . Uistite sa, že máte najnovšiu verziu systému. Aktualizácie môžu opraviť chyby v aplikáciách.
  • Vymeňte ochranné sklo kamery . Poškriabané či prasknuté sklo môže spôsobovať rozmazanie či čiastočné zakrytie záberu. Výmena skla fotoaparátu na mobile vás stojí iba pár korún.

Špecifiká vybraných značiek telefónov

Problémy s fotoaparátom u iPhonov sú často spôsobené špinavým objektívom či chybou softvéru. Ak nefunguje zadná kamera iPhonu, odporúča sa tiež skontrolovať ochranný kryt či fóliu, ktoré môžu blokovať fotoaparát alebo blesk.

Chyba pri fotoaparáte Samsung sa často prejavuje rozostreným obrazom. Prekontrolujte, či nie je šošovka špinavá. Ak hnevá samotná aplikácia Fotoaparát, potom ju reštartujte. Overte, že foťák nepoužíva iná aplikácia na pozadí.

Xiaomi telefóny staršej generácie trpia na vlhkosť vo fotoaparáte, ktorá spôsobuje zahmlenie objektívov. Pomôže vysúšacie vrecko vložené na noc do úložiska SIM karty.

A čo keď fotoaparát stále nefunguje?

Ak ani po vyššie spomínaných krokoch fotoaparát na dotykovom telefóne nefunguje, nezostáva iné, než navštíviť servis. Pri rozsiahlejšom poškodení býva lacnejším variantom výmena celého modulu fotoaparátu. V každom prípade je lepšie poruchu fotoaparátu riešiť včas, kým nie je neskoro. Snímky z výletov či rodinných osláv majú nevyčísliteľnú hodnotu.

Prajeme vám veľa podarených fotografií s vašim mobilným telefónom, ktoré zachytia tie pravé okamihy.

Máte otázku?
Spýtajte sa našich fajnšmekrov

Hľadáte príslušenstvo pre telefón?

Neviete, aký máte model?

16

Skúsení špecialisti
máme viac ako 16 rokov skúseností

Autorizovaný predajca
predávame tovar z oficiálnej CZ/SK distribúcie

Fakt rýchle dodanie
tovar skladom posielame do 24 hodín

7

F-Mobil predajní
príďte sa poradiť

Podeľte sa o svoje úlovky na Instagramu. Použite #Fmobil Pochváľte sa na Instagramu. Použite F-mobil Podeľte sa so svojim chytrým zariadením na Instagramu. Použite #Fmobil Zobraziť profil