hore

Ako sa vyhnúť problémom s palubnou kamerou na cestách?

Kamera do auta čiže dash cam je dnes fikan vychytávkou nadšených motoristov. Zachytáva prejdenú cestu, môže slúžiť ako dôkazový materiál pri autonehode alebo vám pomáha strážiť auto pri parkovaní. Legislatíva ohľadom kamery do auta je však v každej krajine odlišná. Poďme sa pozrieť, kde je lepšie palubné kameru vypnúť či schovať, aby ste sa nedostali do problémov.

Ako je to s nahrávaním v Rakúsku?

Začneme hneď u našich južných susedov. Tí nemajú o kamerách v aute úplne jasno. Neexistuje žiadny predpis, ktorý by zakazoval ich inštaláciu. Ak vám teda kamera do auta neprekáža vo výhľade, ale to iste ani vy sami nechcete. Problém nastáva pri jej prípadnom používaní.

Nahrávanie prevádzky je možné iba pre osobné účely, nesmiete záznamy vyvesovať nikam na internet. A možnosť využiť záznam z dash cam ako prípadný dôkaz pri nehode je podľa rakúskej polície obmedzený. Radšej si tak kameru pri prejazde Rakúskom vypnite a šošovku prikryte krytkou.

Ako je to v ďalších nemecky hovoriacich krajinách?

Obdobná situácia ako v Rakúsku panuje aj v Nemecku. Tam sa však záznam z kamery do auta pri prípadnej nehode berie ako dôležitý dôkaz, vďaka ktorému je možné spor vyhrať.

Vo Švajčiarsku je potom nahrávanie palubnej kamerou pre verejnosť zakázané, pretože tu platia veľmi prísne opatrenia na ochranu súkromia. Na osobné účely platí podobná situácia ako v Rakúsku

Ďalší problematické krajiny

Veľké problémy s palubnou kamerou by ste mali tiež v Luxembursku a Portugalsku, kde vám aj za jej bežné užívanie hrozí pokuta. Kvôli ochrane súkromia je potom užívanie obmedzené podobne ako v nemecky hovoriacich krajinách tiež vo Francúzsku, Nórsku, Belgicku či na Islande. Väčšina krajín však nemá ohľadom Autokamera v legislatíve fakticky jasno, teda je potrebné byť s jej užívaním obozretný.

Spoločná úprava Európskej únie

Kvôli nedostatku pravidiel ohľadom kamery do auta a nejasných výkladov štátnych políciou sa začali ozývať hlasy k zjednoteniu úpravy na úrovni Európskej únie. Zatiaľ sa však v tomto smere nič zásadné nedeje, tak snáď sa jasnejších zákonov dočkáme v najbližších rokoch.

Vo väčšine štátov Európy vrátane Českej republiky nie sú kamery do auta žiadny problém! Nemusíte sa teda báť jednu zaobstarať sebe alebo ako fakt štýlový darček.

Máte otázku?
Spýtajte sa našich fajnšmekrov

Hľadáte príslušenstvo pre telefón?

Neviete, aký máte model?

16

Skúsení špecialisti
máme viac ako 16 rokov skúseností

Autorizovaný predajca
predávame tovar z oficiálnej CZ/SK distribúcie

Fakt rýchle dodanie
tovar skladom posielame do 24 hodín

7

F-Mobil predajní
príďte sa poradiť

Podeľte sa o svoje úlovky na Instagramu. Použite #Fmobil Pochváľte sa na Instagramu. Použite F-mobil Podeľte sa so svojim chytrým zariadením na Instagramu. Použite #Fmobil Zobraziť profil