hore

Ako vybrať robotický vysávač?

Robotické vysávače si podmanili milióny domácností po celom svete. Majú desiatky rôznych zaujímavých funkcií. My sa však pozrieme len na tie základné, pretože prebrať všetky parametre by vydalo na tenkú knihu. Podľa akých kritérií sa rozhodovať pri kúpe robotického vysávača?

Navigácia

To, či má vysávač navigáciu, alebo nie, je zásadné pre kvalitu upratovania. Lacnejšie vysávača jazdí len na základe vlastného algoritmu, ktorý sa nezvláda príliš prispôsobiť zmenám v byte a upratať ho naozaj celý. Preto sú o dosť lepšie roboti s navigáciou, ktorí majú vo vysávaní špeciálny systém. Navyše keď o kúsok posuniete stoličku, hneď sa tomu prispôsobí a vysajú vám naozaj celý byt. Niektoré typy majú vlastné kameru, iné mapujú priestor pomocou senzorických nárazníkov.

batérie

Robotické vysávače sa dobíjajú sami v dobíjacej stanici. Väčšina z nich už by mala byť schopná spoznať nízky stav svojou batérie a vrátiť sa dobiť sama. Doba vysávania sa veľa líšia, môže sa pohybovať od 50 minút až niekam k štyrom hodinám.

kefy

Robotický vysávač by mal byť vybavený hlavným a postranným kefou. Ten hlavný má za úlohu námety nečistoty do sacieho otvoru, postranné čistí priestory okolo stien a v rohoch, kam by sa robot inak nedostal. Hlavná kefa môže byť štetinová alebo gumový. Prvý spomínaný sa hodí hlavne na koberce a je menej hlučný. Naopak do gumového sa nezamotávajú toľko vlasy a chlpy, takže je ľahšie na údržbu. Tie najlepšie vysávače potom majú kombinovaný rotačná kefa, ktorý si berie z oboch typov to lepšie.

objem zásobníka

Tu záleží na tom, aký veľký byt či dom máte. Pokiaľ chcete vysávať plochu nad cca 150 m 2, vyberte zásobník nad 0,5 litra. Určite je vhodné vysypať zásobník po každom vysávaní, ale nikomu sa nechce počas práce robota vysypávať niekoľkokrát. Pre alergikov odporúčame aj zásobníky s vodou, ktorá zachytí aj mikročiastočky prachu.

Filtre a sací výkon

Sací výkon vám určuje, aké veľké nečistoty je schopný robot vysať. Nie je samozrejme tak výkonný ako bežné vysávače, avšak kvalitnejšie zariadenie je vám schopné do mobilu poslať miesta, kde sú nevysaje nečistoty. Dôležité tiež je, cez aký filter je vysávania. Pre alergikov a domácnosti so zvieratami sa najviac hodia HEPA 13 filter, ktorý zachytí aj jemné prachové čiastočky. Bežne vám však bude stačiť EPA filter.

hlučnosť vysávača

Najlepším riešením pri používa robotického vysávača je, ak ho necháte pracovať, keď nikto nie je doma. Pokiaľ ale už doma niekto bude, malo by byť myslené aj na hlučnosť. Najtichší roboti robia pri práci hluk okolo 50 dB (bežný hluk na ulici), tie hlučnejšie až okolo 70 dB (potlesk v sále). Ak máte domácich miláčikov, zvážte, či nekúpiť vysávač s frekvenciou mimo ich počuteľnosť. Dôvod, prečo totiž občas treba mačky skáču na vysávač, nie je ani tak kvôli ich pohybu. Ide skôr o to, že väčšina robotov vydáva pre nich nepríjemný hluk.

funkcia

Robotické vysávače majú desiatky rôznych funkcií. Dôležitý je potrebné senzor proti pádu zo schodov, ktorý stroj včas zastaví. Nemusíte sa tak báť dať robota treba na stôl, ak ste na neho niečo vysypali. Virtuálna stena zabezpečí, že robot nebude vysávať tam, kde nechcete. Sami takú stenu nastavíte a vďaka tomu ochránite treba krehkú vázu alebo misku s jedlom maznáčika. Systém proti zamotávaniu do káblov zase vyslobodí kefy pri zamotania do vlasov koberca alebo káblov. Na zahodenie nie je ani diaľkové ovládanie, vďaka ktorému na diaľku určíte, na aké časti bytu sa má vysávač viac zamerať. Funkciou je naozaj ešte veľa, ale aspoň tieto by mal každý kvalitnejšie robot mať.

Máte otázku?
Spýtajte sa našich fajnšmekrov

Hľadáte príslušenstvo pre telefón?

Neviete, aký máte model?

16

Skúsení špecialisti
máme viac ako 16 rokov skúseností

Autorizovaný predajca
predávame tovar z oficiálnej CZ/SK distribúcie

Fakt rýchle dodanie
tovar skladom posielame do 24 hodín

7

F-Mobil predajní
príďte sa poradiť

Podeľte sa o svoje úlovky na Instagramu. Použite #Fmobil Pochváľte sa na Instagramu. Použite F-mobil Podeľte sa so svojim chytrým zariadením na Instagramu. Použite #Fmobil Zobraziť profil