hore

Ako odinštalovať neodstrániteľné aplikácie na Androide?

Každý telefón sa k vám ako užívateľovi dostane so sadou prednastavených systémových aplikácií, ktoré sa nedajú z telefónu zmazať. Často ale väčšinu z nich vôbec nepoužívame a tak nám iba zaberajú miesto v pamäti. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako odinštalovať neodstrániteľné aplikácie na svojom telefóne Android.

Čo sú systémové aplikácie?

Systémové aplikácie sú aplikácie, ktoré sú do telefónu už vopred nastavené výrobcom. Medzi také aplikácie patrí Fotoaparát, Kalendár, Hodiny, Kalkulačka a niektoré ďalšie. Ich funkciou je spravovanie rôznych nástrojov, ktoré váš telefón ponúka (ako napr. fotoaparát), a tiež správa súborov, ktoré sú v telefóne uložené – na to slúžia napríklad Galéria alebo Stiahnuté súbory.
Priemerný užívateľ smartfónu ale niektoré z týchto služieb nevyužije a tým sa stávajú „nepotrebnou záťažou“ v pamäti telefónu.

Ako odinštalovať nezmazateľné aplikácie?

Vynútiť vymazanie systémových aplikácií je možné dvoma spôsobmi. Obe tieto metódy, bohužiaľ, vyžadujú určitú úroveň počítačových zručností. Pokiaľ si teda pri zaobchádzaní s počítačom istí, nepúšťajte sa do nich, pretože by ste svoj mobil mohli nenávratne poškodiť.

Prvou možnosťou je tzv. root , ktorý je sám o sebe pomerne náročným úkonom a aj niektorí zdatnejší užívatelia sa mu radšej vyhnú, pretože aj malá chyba môže napáchať veľké škody.

Druhou a menej známou možnosťou je zmazanie aplikácií cez tzv. ADB, čiže Android Debug Bridge. Na tento úkon budete potrebovať počítač a USB kábel, ktorým počítač prepojíte so svojím mobilom. Do počítača si nainštalujte ADB tu .
Najprv si do telefónu stiahnite aplikáciu Package Name Viewer 2.0 z Google Play. Teraz svoj telefón musíte uviesť do vývojárskeho režimu. To urobíte preklikaním sa nasledujúcimi poľami: Nastavenie - O telefóne - Informácie o softvéri , kde päťkrát kliknete na možnosť Číslo zostavenia . Potom sa vrátite o dve úrovne späť av kategórii Vývojárske možnosti aktivujete funkciu Ladenie cez USB .

V počítači teraz rozbaľte program ADB. Pripojte svoj telefón káblom k počítaču. Do príkazového riadka v ADB zadajte príkaz C:\adb\platform-tools a príkazom adb devices aktivujte spojenie s telefónom. Na ňom následne potvrďte Ladenie cez kábel.

Cez aplikáciu Package name viewer 2.0 musíte zistiť presné mená aplikačných balíčkov jednotlivých aplikácií. V ADB zadajte príkaz adb shell. V tomto poli už možno vynútiť zmazanie aplikácií pomocou príkazu m uninstall -k --user 0 <názov_aplikačného_balíčka>. Napríklad pm uninstall -k --user 0 com.andromeda.androbench2.

Pre koho sa tento postup hodí?

Túto metódu radšej nepoužívajte, ak vlastníte nový, výkonný a drahý telefón s veľkou pamäťou. Väčší zmysel dáva so staršími telefónmi s malou pamäťou, kde záleží na každom megabajte. Pre istotu si celý telefón pred týmto úkonom zálohujte pre prípad, že by ste zmazali nejaký kľúčový súbor a telefón by ste museli celý nastaviť znova.

Máte otázku?
Spýtajte sa našich fajnšmekrov

Hľadáte príslušenstvo pre telefón?

Neviete, aký máte model?

16

Skúsení špecialisti
máme viac ako 16 rokov skúseností

Autorizovaný predajca
predávame tovar z oficiálnej CZ/SK distribúcie

Fakt rýchle dodanie
tovar skladom posielame do 24 hodín

7

F-Mobil predajní
príďte sa poradiť

Podeľte sa o svoje úlovky na Instagramu. Použite #Fmobil Pochváľte sa na Instagramu. Použite F-mobil Podeľte sa so svojim chytrým zariadením na Instagramu. Použite #Fmobil Zobraziť profil