hore

Ako vybrať ideálny mobilný telefón

Hovorí sa, že veľa psov je zajacova smrť. A keď sa pozrieme na trh s mobilnými telefónmi, zistíme, že tých psov tú pobehuje veľké množstvo. Môžete si vybrať medzi desiatkami značiek, ktoré ponúkajú tisíce rozličných zariadení. Ako sa v záplave ponuky nestratiť a vybrať ten správny mobil presne pre vás? Na to sa pozrieme v dnešnom sprievodcovi.

Aký typ mobilného telefónu vám vyhovuje?

Vaše prvé rozhodnutie by sa malo týkať toho, či si zaobstaráte dotykový či tlačidlový telefón. Hoci sa môže zdať, že svet ovládajú smartphony, nie je tomu tak. Mnoho ľudí sa uspokojí s tlačidlami. Hlavnou funkciou mobilu je predsa len stále volanie. Komu stačí prístroj so základnými funkciami, nemá potrebu si kupovať zariadenia s desiatkami vychytávok. Rozhodnuté? Tak ideme ďalej.

Máte dobrú pamäť?

Ak sa rozhodnete vydať cestou dotykových telefónov, patrí operačná pamäť k tomu prvému, na čo by ste sa mali pozrieť. Odporúčame pamäť nad 2 GB, čo zaistí plynulý chod. Kto máva nad sekajícími sa mobilom nervy na pochode, mal by zvoliť pamäť nad 3 GB. Nebude sa musieť rozčuľovať a mobil pobeží o dosť plynulejšie.

A vojde sa mi do vrecka?

Veľkou témou posledných rokov je práve rozmer. Výrobcovia majú tendencie robiť čoraz väčšie displeje. Väčšina ľudí však nosí mobil vo vrecku, čo im taká 10 palcové uhlopriečka moc neumožňuje. Najbežnejšie veľkosti sú 5, 6 alebo aj cez 6 palcov, radíme si teda vybrať niektorú z nich, prípadne trochu väčšie nie je na škodu. Zvoľte skrátka balans medzi ľahkou prenosnosťou a veľkosťou obrazovky.

Chcel som mobil, nie pevnú linku

"Tebe už sa zase vybil mobil ?!" nadáva doma nahnevaná mamička či drahá polovička. Aby ste nemuseli stále niekde hľadať zásuvku, je dobré si zaobstarať zariadenie s adekvátnou výdržou. Na deň intenzívneho používania vám bude stačiť batérie okolo 3 000 mAh. Nad 4 000 už ide o výdržný telefón, ktorý vydrží bez nabitia aj niekoľko dní. Samozrejme veľa záleží na tom, ako často ho používate, či máte zapnuté dáta a podobne.

Pozor, nech váš mobil nemá Alzheimer!

Nezabudnite sa tiež pozrieť na užívateľskú pamäť. Budete môcť používať všetky svoje obľúbené aplikácie, aby vám ešte zostalo na fotky a pesničky? Nechcete predsa stále niečo premazávať, aby sa na mobil vošlo nové video z dovolenky. Pod 16 GB by ste v dnešnej dobe ísť nemali, iba ak si budete istí, že vám to stačí. Pre náročnejších užívateľov je vhodných 64 GB alebo viac. Ak budete robiť ústupky kvôli cene, odporúčame vybrať taký model, ktorý následne ide rozšíriť pomocou pamäťovej karty.

miniatúrne fotoaparát

Používať bežný lacnejšie fotoaparát sa dneska neoplatí. Mobily dnes bežne ponúka cez 10 Mpx. A s tým už sa dá odfotiť ostrá a pekná fotka, za ktorú sa nemusíte pri premietaní pred rodinou hanbiť. Do zrkadloviek majú také zábery dosť ďaleko, ale modely s viac ako 18 Mpx sa k nim kvalitou približujú. Pozor, megapixely však nie sú všetko, zásadnú úlohu zohráva použitý fotočip a jeho svetelnosť.

Na značky! Pripraviť sa, pozor, teraz

Veľa ľudí má medzi elektronikou svoju obľúbenú značku. To je skvelé, avšak nemali by ju pri výbere radiť na prvé miesto. Treba pri prechádzaní vyššie spomínaných parametrov zistí, že existuje ešte o dosť lepší výrobcu. Preto sa pri výbere skúste porozhliadnuť viac okolo, aj keď značka samozrejme hrá svoju rolu.

PS Tento odsek platí aj pre zákazníkov Applu;).

A koľko ma to bude stáť?

Hoci je cena zaradená na koniec, je v podstate najdôležitejšia. Keby všetky mobily stáli rovnako, tak si samozrejme vyberieme ten s najlepšími parametrami. Práve cena nás núti premýšľať, čo presne od prístroja požadujeme. Tu žiadne odporúčanie nečakajte. To, koľko peňazí dáte do mobilu, je vaše rozhodnutie. Tak vyberajte starostlivo as rozvahou. Prajeme veľa šťastia a spokojnosti s telefónom vybraným podľa tohto návodu!

Máte otázku?
Spýtajte sa našich fajnšmekrov

Hľadáte príslušenstvo pre telefón?

Neviete, aký máte model?

16

Skúsení špecialisti
máme viac ako 16 rokov skúseností

Autorizovaný predajca
predávame tovar z oficiálnej CZ/SK distribúcie

Fakt rýchle dodanie
tovar skladom posielame do 24 hodín

7

F-Mobil predajní
príďte sa poradiť

Podeľte sa o svoje úlovky na Instagramu. Použite #Fmobil Pochváľte sa na Instagramu. Použite F-mobil Podeľte sa so svojim chytrým zariadením na Instagramu. Použite #Fmobil Zobraziť profil