hore

Ako vyčistiť slúchadlá?

Či už svoje slúchadlá najčastejšie používate pri rannej ceste do práce či školy, pri športe alebo pri domácich prácach, jedno je isté: slúchadlá máme v ušiach po veľkú časť dňa. Rovnako ako pri oblečení, ktoré si pravidelne perieme, by sme sa mali starať o hygienu svojich slúchadiel. Čítajte ďalej a zistíte, ako vyčistiť slúchadlá!

Prečo by sme mali svoje slúchadlá čistiť?
Tak, ako inde po tele, aj v ušiach sa nám tvorí pot, maz a odlupuje koža. Tento odpad zo seba aj zo svojho oblečenia pravidelne zmývame, pri slúchadlách to tak ale často nie je. Nielen, že sú zvyšky mazu a tak podobne nepekné na pohľad, ale poskytujú vynikajúcu živnú pôdu pre množstvo baktérií. Tie môžu spôsobiť ekzém, vyrážku, alebo aj zápal. V neposlednom rade môže tiež vplyvom nánosu nečistôt dôjsť k zhoršeniu kvality zvuku.
Pravidelné čistenie slúchadiel od mazu by teda nemalo chýbať vo vašej rutine.

Nie všetky slúchadlá sú rovnaké

To, ako často by ste svoje slúchadlá mali čistiť závisí aj od toho, o aký typ slúchadiel sa jedná.
Slúchadlá sa delia na intraaurálne a supraaurálne. Čo to vlastne znamená? Supraaurálne slúchadlá sú veľké a obklopujú celý boltec ucha. Také slúchadlá sa špinia menej, ich výstelka by sa ale mala raz za čas vyčistiť.
Viac pozornosti budú vyžadovať intraaurálne slúchadlá. To sú také, ktoré sa vkladajú do ucha. Patria sem teda všetky kôstkové a špuntové slúchadlá, ako sú populárne iPhone slúchadlá AirDrops a ďalšie. Kvôli tomu, že sú po celú dobu používania zastrčené priamo vo vašom uchu, dochádza k ich zanášaniu mazom a špinou.

Ako vyčistiť slúchadlá?

Na vyčistenie slúchadiel od mazu a nečistiť budete potrebovať nasledujúce pomôcky:

·         Lieh, peroxid, alebo inú číru dezinfekciu

·         Vatové tyčinky

·         Mydlovú vodu

·         Jemná zubná, alebo iná malá kefka

·         Handrička alebo vreckovky

·         Ihlu alebo iný úzky hrot

Začnite tým, že zo svojich slúchadiel zložíte silikónový špunt alebo molitanový obal, pokiaľ taký majú. Tie zbavíte mazu jednoducho opláchnutím v mydlovej vode. Molitany idú tiež umyť v mydlovej vode, buďte ale jemní. Nechajte ich potom dôkladne vyschnúť, pri molitane to môže trvať aj niekoľko hodín.
Mriežku mikrofónu ľahko očistíte jemnou kefkou. Pokiaľ sa ale špina nechce pustiť, pomôžte si malým množstvom liehu. Pokiaľ sa vám nedarí dostať sa k nečistotám v malých záhyboch, použite ihlu na ich odstránenie.
Zvyšné nečistoty odstráňte pomocou handričky či vreckovky, na odolnú špinu znova môžete použiť trochu liehu. Všetko zakončite jemnou, ale dôkladnou dezinfekciou.

Pri supraaurálnych slúchadlách nás bude zaujímať predovšetkým okolitá výstelka. Molitanová výstelka sa dá dobre umyť v mydlovej vode, musíte si ale dať pozor, aby ste jej dali dosť času úplne vyschnúť.
Výstelky s nepriepustným povrchom stačí jemne umyť handričkou.

Máte otázku?
Spýtajte sa našich fajnšmekrov

Hľadáte príslušenstvo pre telefón?

Neviete, aký máte model?

16

Skúsení špecialisti
máme viac ako 16 rokov skúseností

Autorizovaný predajca
predávame tovar z oficiálnej CZ/SK distribúcie

Fakt rýchle dodanie
tovar skladom posielame do 24 hodín

7

F-Mobil predajní
príďte sa poradiť

Podeľte sa o svoje úlovky na Instagramu. Použite #Fmobil Pochváľte sa na Instagramu. Použite F-mobil Podeľte sa so svojim chytrým zariadením na Instagramu. Použite #Fmobil Zobraziť profil