hore

Aké parametre zohľadniť pri výbere tabletu?

Chcete si zaobstarať prístroj, ktorý je malý, ľahký a pracuje sa na ňom lepšie ako na mobile? V tom prípade určite hľadáte tabliet. V širokej ponuke rôznych typov s rozdielnymi funkciami nie je ovšem úplne jednoduché sa zorientovať. My vám v tom pomôžeme a ukážeme základné parametre, podľa ktorých by ste sa mali rozhodovať. Aké to sú?

Dĺžka uhlopriečky

U tabletu je veľkosť obrazovky o dosť dôležitejšia ako u notebooku, pretože každý palec je veľa poznať. Ten, kto chce mať v podstate len taký väčší a výkonnejší telefón, tomu bude stačiť uhlopriečka do 8 ". Pre pracovné a študijné účely sú praktickejšie rozmery 8 "-12". K tabletu sa dá navyše pripojiť aj externú klávesnicu, takže môžete mať príležitostne aj malý notebook. Na trhu nájdete ešte väčšie tablety, tie už sú však veľké ako niektoré menšie notebooky.

operačný systém

Na trhu nájdete viac produktov s iOS ako s Windows, najviac ich však beží na Androidu . Ideálne by váš tablet mal mať taký operačný systém, na ktorý ste zvyknutí z vášho mobilného telefónu. Tablety sú veľa prispôsobené k notebookom, v ovládaní sa zorientujete veľmi rýchlo.

Procesor a pamäť

Rovnako ako u iných zariadení, je výkonnosť procesora kľúčová. Tu platí jednoduchá poučka - čím viac jadier, tým lepší výkon. Tým však aj drahšie tabliet, je teda potrebné nájsť balans medzi požadovaným výkonom a predstavou o cene. (Výkon samozrejme nestojí iba na počte jadier v procesore, ide však o naozaj zásadný faktor.) Aby vám v pohode pracovali tiež všetky spustené aplikácie, vyberte tabliet s pamäťou RAM minimálne 1 GB. Gamer by potom mali siahnuť minimálne po 2, najlepšie potom po 3 alebo 4 GB, aby sa im hry nekosila.

výdrž batérie

Sedieť niekde, kde nie je zásuvka a musieť do hodiny odovzdať nejakú úlohu, patrí k veľmi stresovým zážitkom. Preto je dobré mať výdržný batériu, ktorá zvládne aspoň 10 hodín prevádzky. Menej môže stačiť, ak nepoužívate moc tabliet na cestách. Batérie o výdrži až 18 hodín sa vám bude treba v starších vlakoch alebo vo väčšine lietadiel naozaj hodiť.

rozlíšenie displeja

Či už chcete na tabletu robiť čokoľvek, bude sa vysoké rozlíšenie hodiť vždy. Chcete sa pozerať na filmy vo Full HD alebo 4K, hrať kvalitné hry, robiť grafiku? V tom prípade potrebujete u menších zariadení aspon 1024 × 720, u väčších potom 1920 × 1080 pixelov. Displej by mal byť tiež dobre podsvietený, aby sa s ním dalo pracovať aj v tme. Pre pozeranie na filmy vyberte tiež nejaký s väčším rozptylom pozorovacích uhlov, aby mohlo na snímku v pohode pozerať aj viac ľudí.

dátové pripojenie

Byť pripojený na internet je dnes nutnosťou. Spoliehať sa na často nestabilné Wi-Fi, zvlášť ak nepracujete doma, nie je najlepší nápad. Preto si určite kúpte tabliet, kam sa dá vložiť dátová SIM karta s LTE alebo 4G pripojením, aby ste mohli pracovať kdekoľvek. Dnes má túto možnosť väčšina zariadení, radšej sa na to však pred kúpou pozrite.

Už máte lepšiu predstavu o tom, ako vybrať dobrý tablet? Samozrejme ešte možno vyberať podľa designu alebo externých doplnkov, vyššie zmienené parametre sú však najdôležitejšie.

Máte otázku?
Spýtajte sa našich fajnšmekrov

Hľadáte príslušenstvo pre telefón?

Neviete, aký máte model?

16

Skúsení špecialisti
máme viac ako 16 rokov skúseností

Autorizovaný predajca
predávame tovar z oficiálnej CZ/SK distribúcie

Fakt rýchle dodanie
tovar skladom posielame do 24 hodín

7

F-Mobil predajní
príďte sa poradiť

Podeľte sa o svoje úlovky na Instagramu. Použite #Fmobil Pochváľte sa na Instagramu. Použite F-mobil Podeľte sa so svojim chytrým zariadením na Instagramu. Použite #Fmobil Zobraziť profil