hore

Ako na nabíjanie telefónu? Batériu ideálne udržujte v rozmedzí 20 až 80%

Chcete predĺžiť životnosť batérie na maximum? Alebo hľadáte spôsob, ako nabíjanie telefónu zrýchliť? Láka vás technológia bezdrôtového nabíjania? Zistite, ako správne dobíjať telefón.

Medzi najrozšírenejšie chyby patrí totálne vybitie telefónu, nabíjanie cez noc a hranie sa s mobilom počas nabíjania. Tak schválne - spoznávate sa? Nemusíte však zúfať, vďaka nasledujúcim tipom batériu uľavíte.

Ako na prvé nabíjanie telefónu

Konečne držíte v ruke nový smartfón . A pretože nechcete, aby vám baterka odišla tak rýchlo ako pri starom mobile, spomeniete si na poučky, že telefón treba vybiť na 0 a potom pripojiť do nabíjačky na 8 až 12 hodín. Počas nabíjania máte navyše mobil stále v ruke, pretože treba byť neustále online.

Bohužiaľ, tento postup nie je príliš šťastný nápad, pretože zaručene zníži životnosť batérie .

V smartfónoch totiž nájdete typ batérií Li-Ion a Li-Pol – a pre tých je najlepšie, keď udržujete batériu v rozmedzí 20 až 80 %. Týmto batériám skrátka svedčia krátke dobíjacie cykly. Nabíjanie nového telefónu sa nijako nelíši od ďalších dobíjania.

Ako na nabíjanie telefónu cez noc

Frknúť mobil do nabíjačky a nechať ho tam celú noc? Predtým nemysliteľné, dnes však nemusí byť až taký problém. Dnešné smartfóny majú totiž prednastavenú ochranu batérie, takže sa rýchlo dobijú do 80%, potom nabíjanie spomalí a akonáhle dosiahne 100% úplne sa zastaví. U iPhonov sa táto funkcia volá optimalizovať nabíjanie , pri androide adaptívne nabíjanie . Nabíjací algoritmus sa taktiež prispôsobuje tomu, ako máte nastavený budík – chvíľu pred prebudením sa telefón dobije do maxima, a je tak stopercentne pripravený na používanie.

Pokiaľ však túto prepäťovú ochranu v mobile nemáte, pri nabíjaní cez noc môže dôjsť k prehrievaniu telefónu, čo je pre životnosť batérie nežiaduce. Rovnako by ste sa mali vyhnúť nabíjaniu telefónu pri zdrojoch tepla – napríklad na kúrení, ak prehrievaniu môže dochádzať tiež, ak nabíjate telefón v puzdre. Baterke nesvedčí ani, keď mobil počas nabíjania používate.

Užite si fakt rýchle nabíjanie mobilu

Chcete zrýchliť nabíjanie mobilu? Vyskúšajte tieto 3 fascinujúce triky:

1.       Používajte originálny nabíjací adaptér .

2.       Zapnite režim lietadlo.

3.       Nabíjajte v teplote okolo 21 °C.

Vyskúšajte nabíjanie telefónu silnejšou nabíjačkou

Siahnuť môžete aj po rýchlonabíjačkách, ktoré fungujú tak, že telefónu dodávajú vyššie napätie ako klasických 5 V. Potrebujete však mobil, ktorý rýchlonabíjanie podporuje - čo u väčšiny nových smartfónov nie je problém. Medzi nevýhody rýchlonabíjačiek patrí, že môže dochádzať k prehrievaniu telefónu a tiež to, že rýchlosť nabíjania sa od určitých % batérie znižuje.

Objavte bezdrôtové nabíjanie telefónu

Každý fajnšmeker i filuta ocenia indukčné nabíjanie telefónu, čiže bezdrôtové nabíjačky . Fungujú tak, že jedna cievka je v telefóne, druhá v nabíjacej podložke a po pripojení k zdroju začne cievka v podložke generovať elektromagnetické pole. Druhá cievka z neho vytvára striedavý prúd, ktorý dobíja telefón. Táto fascinujúca technológia zatiaľ naráža na niektoré limity, medzi ktoré patrí najmä pomalšie nabíjanie telefónu a znižovanie životnosti batérie. Pokiaľ však preferujete pohodlie a fajnové technológie, hor sa do toho.

Ako teda správne nabíjať telefón?

Poďme si zhrnúť to najdôležitejšie. Telefónu najlepšie sedia krátke dobíjacie cykly, kedy baterku udržujete v rozmedzí 20 až 80 %. Dôležité je aj používanie kvalitných nabíjačiek. A aký adaptér a kábel na nabíjanie telefónu teda vybrať? Vedľa zaručene nešliapnete s originálnymi dielmi. Mrknite preto k nám na F-mobil, fúru tovaru máme skladom a ihneď na odoslanie, takže nová nabíjačka k vám dorazí raz dva.

Máte otázku?
Spýtajte sa našich fajnšmekrov

Hľadáte príslušenstvo pre telefón?

Neviete, aký máte model?

16

Skúsení špecialisti
máme viac ako 16 rokov skúseností

Autorizovaný predajca
predávame tovar z oficiálnej CZ/SK distribúcie

Fakt rýchle dodanie
tovar skladom posielame do 24 hodín

7

F-Mobil predajní
príďte sa poradiť

Podeľte sa o svoje úlovky na Instagramu. Použite #Fmobil Pochváľte sa na Instagramu. Použite F-mobil Podeľte sa so svojim chytrým zariadením na Instagramu. Použite #Fmobil Zobraziť profil